top of page

PRÁGA ÉS A GAMIFIKÁCIÓ

  • Turmely Zsuzsanna
  • Aug 19, 2021
  • 3 min read

Updated: Aug 5, 2022

Erasmus-Game based learning and gamification Prága 2021/08/23-28


1.Nap

Prágában hétfőn délelőtt kezdődött a továbbképzés. Egy görög, két bolgár, két szlovén, három német, két lengyel, egy spanyol, öt portugál és mégegy magyar tanár társaságában. Az első délelőtt a heti ismertető után a bemutatkozásról szólt, itt hamar kiderült ki milyen szinten van angolból. Délután pedig egy lego tornyot kellett építenünk öt fős csoportokban dolgoztunk. Az első fázisban csak tervezhettünk, ki fogja összerakni mely részeket. A második fázisban csak szerelhettünk, de nem beszélhettünk. Ez amolyan ice-breaker gyakorlat volt, sok nevetéssel!


2.Nap

Kedden délelőtt egy kártyajátékkal kezdtünk, melyen mindenki kapott egy játékszabályt. Ekkor még nem sejthettük, hogy a játékszabály mindenkinél más volt. Van, akinek a pikk, volt, akinek a káró a harmadiknak treff és a negyediknek a kőr ász vitt mindent. Aki erőszakosabban kiállt a maga igazáért és nyert, ment a nyerő asztalhoz, aki kevésbé volt vehemens és elfogadta, hogy legyőzték az maradt és ha mind a négy játszmában vesztett akkor ment a vesztesek asztalához. A végén persze rájöttünk a turpisságra… Az oktató remekül szemléltette, hogy milyen rossz érzés frusztráltnak lenni és veszíteni, vagy épp felemelő nyerni. Jól érződtek a kulturális és nemzeti különbségek és hogy ki hogyan kezeli a konfliktusokat. Ezután az oktató előadása volt mely a Miért játszunk címet kapta. Itt szó esett a különböző hormonokról (dopamin, serotonin, oxytocin), Csíkszentmihályi ”flow”-járól, mellyel életben tartja a játékot, se nem könnyű, se nem nehéz. A továbbiakban különböző játékoról volt szó,hogy mi miért vonzza a tömegeket. Itt szó esett az alábbi játékokról: Go, Backgammon, Chess, Mancala, Dungeons and dragons. Nekünk is kellett választani egy karaktert és megmagyarázni miért.

A gyermekeknél fontos a karakterépítés, mert akkor végre az lehet aki szeretne.Példákat hozott a filmtörténelemből is: E.T, Riverdal, Stranger Things, Big Bang Theory

Este volt a kulturális vacsora, városnézéssel és egy hagyományos cseh kocsmában ehettünk.


3.Nap

Szerdán az volt a feladatunk, hogy hozzunk léptre egy egyoldalas játékot és ehhez kaptunk sok támpontot. How to design a salad? - Hogyan készítsünk egy jó salátát? Három összetevő kell hozzá: 1.mechanics,2.dynamics,3.components. Én egy dobókockás zenei kvízt készítettem, amit két társam le is játszott. A legfontosabb hogy röviden, tömören érthető játékszabály kell, érdekes színes tábla és bábuk. Ezek után kipróbálhattam még egy két játékot, amelyt a résztvevő kollégák készítettek, majd megszavaztuk melyik játék miért volt jó.

4.Nap

Erre a napra kellett hozni a laptopunkat melyre három játékot telepített az oktató. Közben kipróbálhattunk társasjátékokat, mint például a Dixit, ami nagyon kreatív játék és érdekes volt látni ki mire asszociál a képek láttán. Mindenki a saját nyelvén próbálta elolvasni a játékszabályt, így mindenki máshogy értelmezte. Továbbá meg kellett állapítanunk a játék célját, fajtáját és hogy ki az ellenfél. Ezután egy csoportjáték következett, össze kellett rakni, hogy miket vettünk eddig ezen a kurzuson és egymás alá ragasztani úgy, ahogy az időben történt.


5.Nap

Különböző játékokat mutatott, amivel másokat lehet segíteni, például a Freerice, ahol szinteket kell elérni és ha kész akkor a nevedben adnak egy tál rizst az arra rászorulóknak…Gamer-negatív töltető lett az utóbbi években. A játék nagyon fontos gyermeknek felnőttnek. Egy TED talk-ot is néztünk a játszás élményéről, hogy beteg emberek is meggyógyultak, ha a gyógyulást is játéknak fogják fel. Megnéztünk egy igaz történetet a sebesség mérő kamerákról Svédországból és ezt elemeztük is, hogy miért volt ilyen sikeres.

1. Mindig legyen egyértelmű a szabály

2. Tedd nevetségessé a hibát, elérhetővé a nyereményt

3. Kreálj egy magával ragadó történetet

4. Kérj és ossz visszajelzést

5.Teremetst lehetőséget szociális beszélgetéseknek

6. Bátorítsd a szabad választásra

7. Legyen több szinten elérhető és tisztességes

8. Mindig jutalmazd az eredményt

9. Adj tulajdont a játékosnak

10. Ismerd a játékosaidat és építsd fel a személyazonoságát

Összegzésként sok érdekes információt kaptam ezen a kurzuson, amiből már be is építettem egyet az ének óráimba, már lehet SZABAD KÁRTYÁT kapni, jó magaviseletért és aktivitásért, amelyet beválthat egyszeri házi feladat hiányzásra, evésre-ivásra az órán vagy éppen, ha a dolgozata nem úgy sikerül akkor a kártya birtokosa feljavíthatja a jegyét egy jeggyel. A nemzetközi csapattal a mai napig tartom a kapcsolatot és a magyar kolléganővel is, aki sajnos azóta elhagyni kényszerült a pályát.




Comments


bottom of page